Baza wiedzy

Polifenole

Różnorodne organiczne związki chemiczne z grupy fenoli, które zawierają przynajmniej jedną fenolową grupę hydroksylową oraz minimum jeden pierścień aromatyczny. Polifenole różnią się między sobą budową chemiczną i właściwościami biologicznymi. Wspólną cechą wszystkich polifenoli są silne właściwości antyoksydacyjne. Rośliny zawierają szacunkowo od 60 000 do 100 000 różnorodnych czynnych substancji. Polifenole stanowią największą grupę naturalnych przeciwutleniaczy, które powszechnie spotkać można m. in. w owocach jagodowych i winogronach. Związki polifenolowe, występujące w surowcach roślinnych zaliczane są do metabolitów wtórnych. Największą i najlepiej poznaną grupą są flawonoidy liczące setki związków chemicznych, które wykazują dobroczynne działanie na organizm ludzki. Ale polifenole to nie tylko flawonoidy, zaliczamy do nich także: kwasy fenolowe, oligomeryczne procyjanidyny, lignany czy pochodne stilbenu.

Antyoksydanty

Nazywane także przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami. Antyoksydanty to naturalne substancje roÅ›linne lub grupy zwiÄ…zków chemicznych, wspierajÄ…ce mechanizmy obronne komórek w organizmie czÅ‚owieka. Zadaniem ich jest blokowanie utleniania innych substancji bÄ…dź też komórek przez RFT (reaktywne formy tlenu). Antyoksydanty sÄ… donorem (dawcÄ…) elektronów niezbÄ™dnymi do sparowania pojedynczych elektronów wystÄ™pujÄ…cych w wolnych rodnikach – w ten sposób dochodzi do zneutralizowania wolnych rodników. WysokÄ… zdolnoÅ›ciÄ… pochÅ‚aniania wolnych rodników tlenu charakteryzujÄ… siÄ™ miÄ™dzy innymi jagody, przyprawy korzenne i zioÅ‚owe, warzywa strÄ…czkowe. Do antyutleniaczy, które muszÄ… być dostarczone w spożywanym przez nas pokarmie lub w formie suplementów, należą: witamina E (alpha, i betha tokoferole oraz tokotrienole), witamina A i C, karotenoidy (alpha, i betha-karoten, likopen, luteina), ksantofile, polifenole. Znajdziemy je nie tylko w żywnoÅ›ci, ale też w kosmetyce. Wiele przeciwutleniaczy znajduje siÄ™ w warzywach i owocach. Dieta bogata w naturalne antyoksydanty jest niezwykle korzystna dla organizmu. Zaleca siÄ™ dziennie spożycie przynajmniej 200 g warzyw i 200 g owoców. Dlatego powstaÅ‚ Mega Flavon, który dostarcza niezbÄ™dnÄ… ilość antyoksydantów.

 

Czytaj dalej

 

Antyoksydanty

Wolne rodniki

Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają jeden niesparowany elektron. Dążąc do przyłączenia go, utleniają każdy związek, który napotkają. W organizmie człowieka wiążą się najczęściej z białkami i cząstkami DNA. Taki związek wyzwala niszczącą reakcję łańcuchową, która może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Im więcej cząstek przeciwutleniających w układzie człowieka, tym mniej wolnych rodników. Najwięcej WR powstaje podczas procesów oddychania, a dokładniej podczas zamiany tlenu na energię. Takie formy wolnych rodników nazywamy Reaktywnym Formami Tlenu w skrócie RFT. RFT powstają w mitochondriach przy udziale I i III kompleksu łańcucha oddechowego (reakcja redoks). Uznaje się, że 90% wolnych rodników powstaje w mitochondriach. Najgroźniejszymi WR są anionorodnik ponadtlenkowy, tlenek i dwutlenek azotu, rodnik hydroksylowy i alkoksylowy. Natomiast wśród RFT to tlen singeltowy i nadtlenek wodoru. Przyczyny powstawania wolnych rodników to m.in. zanieczyszczenie powietrza, pestycydy, odpady chemiczne, promieniowanie ultrafioletowe (UV), promieniowanie rentgenowskie, dym z papierosów, alkohol, stres, brak snu oraz wiek (z czasem organizm ludzki produkuje coraz mniejszą ilość endogennych antyoksydantów). Wolne rodniki odpowiedzialne są za starzenie się organizmów żywych.

 

 

wolne rodniki

Stres Oksydacyjny

Zachwianie równowagi w organizmie spowodowane dużą ilością wolnych rodników. W sprawnie funkcjonującym organizmie istnieje stan homeostazy (równowagi) pomiędzy powstawaniem reaktywnych form tlenu, a działaniem systemów ochronnych. Zdarza się, że równowaga ta może zostać zachwiana. Produkcja wolnych rodników w organizmie jest tak duża, że nie jest on w stanie poradzić sobie z nimi. Prowadzi to do powstania tzw. stresu oksydacyjnego – przyczyny poważnych zaburzeń w metabolizmie komórkowym. Inne nazwy na stres oksydacyjny to stres tlenowy lub obciążenie tlenowe. Stres oksydacyjny może zostać wywołany poprzez nagromadzenie się wolnych rodników lub przez małą ilość antyoksydantów. W przypadku gdy stres oksydacyjny jest długotrwały antyoksydanty (większa ilość) zapobiegają obumieraniu komórek.

Flawonoidy
"wymiatacze wolnych rodników"

Flawonoidy to naturalne antyoksydanty pochodzenia roślinnego. Ich główną zaletą jest ochrona organizmu przed uszkodzeniem komórek, który następuje na skutek stresu oksydacyjnego. Dzięki nim szybciej i łatwiej usuwane są toksyny przez unieszkodliwianie i wiązanie niebezpiecznych substancji (właściwości detoksykujące). Zapobiegają utlenianiu witaminy C. Mają korzystny wpływ na krążenie w mięśniu sercowym, obniżają ciśnienie krwi w skutek czego zmniejszają obciążenie serca. Mają działanie uszczelniające, wzmacniające i uelastyczniające na ściany naczyń krwionośnych. Mogą zwiększyć ilość HDL (tzw. dobrego cholesterolu) oraz zmniejszyć poziom LDL (tzw. złego cholesterolu). Pobudzają mikrokrążenie oczne, poprawiając ostrość widzenia zwłaszcza po zmroku. Wykazują działanie uodparniające. Ponadto opóźniają procesy starzenia. Stymulują organizm. Flawonoidy mogą występować w połączeniach, tworząc cząsteczki bioflawonoidow, a także w postaci oligomerów do których zalicza się procyjanidyny.

 

Czytaj dalej

 

Procyjanidyny
"super przeciwutleniacze"

Procyjanidyny sÄ… silnymi flawonoidami o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach antyoksydacyjnych. ChroniÄ… organizm przed szkodliwym dziaÅ‚aniem wolnych rodników pochodzÄ…cych ze Å›rodowiska (promienie UV, metale ciężkie, pestycydy czy inne skażenia chemiczne powietrza, gleby oraz pożywienia). WspomagajÄ… pracÄ™ serca. DoprowadzajÄ… wiÄ™kszÄ… ilość tlenu do mięśnia sercowego. UtrzymujÄ… prawidÅ‚owy stan komórek i tkanek. Wobec niektórych wolnych rodników procyjanidyny wykazujÄ… kilkadziesiÄ…t razy silniejszy efekt od witamin E i C. SÄ… niezbÄ™dne dla prawidÅ‚owej fizjologii czÅ‚owieka, gdyż wzmacniajÄ… naczynia wÅ‚osowate i regulujÄ… ich przepuszczalność. ChroniÄ… skórÄ™ przed promieniowaniem UVB, wzmacniajÄ… włókna kolagenu i elastyny – wzrost jÄ™drnoÅ›ci i elastycznoÅ›ci skóry. Najbogatszym i najcenniejszym źródÅ‚em tych zwiÄ…zków jest aronia. WiÄ™cej o procyjanidynach.

 

Czytaj dalej

 

Qpro

Formuła Qpro

Autorska formuła odmładzająca organizm.

Celem nadrzÄ™dnym w jej dziaÅ‚aniu jest ochrona przed zaburzeniami procesów zachodzÄ…cych w organizmie powodujÄ…cych jego starzenie. StymulujÄ…c zachodzÄ…ce nieprzerwanie procesy chemiczne wspomaga utrzymywanie równowagi wewnÄ™trznej czÅ‚owieka. Aby to osiÄ…gnąć zastosowaliÅ›my najsilniejszy z dotÄ…d poznanych naturalnych przeciwutleniaczy – Procyjanidyny.

Mega Flavon jest jedynym produktem z Formułą QPro.( * pierwiastek młodości )

Zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na polifenole w tym flawonoidy szacuje siÄ™ na 0,5 – 1 gram. Dane na temat spożycia flawonoidów z dietÄ… w krajach zachodnich to 50-800 mg, natomiast w krajach wschodnich to nawet 2 gramy (dieta bogata w owoce i warzywa).

Synergia

Istnieje wiele badaÅ„ wskazujÄ…cych, iż bardziej skuteczny wpÅ‚yw na organizm majÄ… kompleksy flawonoidowe w roÅ›linach niż czyste zwiÄ…zki flawonoidowe – wspierajÄ… wzajemnie swoje dziaÅ‚anie (synergizm). Dlatego stosowanie caÅ‚ych roÅ›lin czyli peÅ‚nego zestawu skÅ‚adników czynnych o dobrej biodostÄ™pnoÅ›ci dla organizmu (na surowo lub w formie preparatu) ma znacznie wiÄ™ksze uzasadnienie niż podawanie izolowanych lub syntetycznych flawonoidów. Należy pamiÄ™tać, że bioflawonoidy dziaÅ‚ajÄ… zawsze synergistycznie z innymi skÅ‚adnikami roÅ›linnymi. Synergizm – wykazywanie silniejszego dziaÅ‚ania w kompleksie niż podane pojedynczo.

Barwniki roślinne

Flawonoidy sÄ… naturalnymi barwnikami, które nadajÄ… roÅ›linie (jej częściom) różne barwy. Od żółtej w owocach cytrusowych (flawony), aż po granatowe w owocach jagodowych (antocyjany). W zależnoÅ›ci od PH (niskie – kwasowe, wysokie – zasadowe) pochodne cyjanidyny (antocyjany) przybierajÄ… barwÄ™ od czerwonej do niebieskiej. Inne barwniki roÅ›linne to chlorofil barwa zielona, karotenoidy (karoten) barwa pomaraÅ„czowa, chalkony (z grupy polifenoli) barwa żółta.

Garbiniki roślinne

Jest to grupa zwiÄ…zków organicznych o charakterze polifenoli. DzielÄ… siÄ™ na garbniki hydrolizujÄ…ce i garbniki skondensowane (niehydrolizujÄ…ce – pochodne flawonoidów). Garbniki wykazujÄ… korzystne dziaÅ‚anie na organizm czÅ‚owieka m. in.: dziaÅ‚anie osÅ‚aniajÄ…ce – majÄ… zdolność do tworzenia trwaÅ‚ych poÅ‚Ä…czeÅ„ z biaÅ‚kami w ten sposób na powierzchniach bÅ‚on Å›luzowych i skóry tworzÄ… nierozpuszczalnÄ… w wodzie warstwÄ™ ochronnÄ…, która chroni przed wpÅ‚ywem niekorzystnych czynników, ale przede wszystkim uÅ‚atwia proces regeneracji tkanek (np. bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka czy jelit). WykazujÄ… także dziaÅ‚anie uszczelniajÄ…ce – kurczÄ… powierzchowne naczynia krwionoÅ›ne, majÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›ciÄ…gajÄ…ce, wzmacniajÄ… aktywność ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego. Ze wzglÄ™du na Å‚Ä…czenie siÄ™ ich z metalami ciężkimi i alkaloidami mogÄ… być stosowane jako odtrutki dla tych substancji – dziaÅ‚anie oczyszczajÄ…ce, detoksykujÄ…ce. CharakteryzujÄ… siÄ™ także silnym dziaÅ‚aniem antyoksydacyjnym.

Antocyjany

Antocyjany sÄ… naturalnymi barwnikami roÅ›linnymi, które należą do flawonoidów, czyli polifenolowych zwiÄ…zków organicznych. Nazwa antocyjany pochodzi z jÄ™zyka greckiego (oznacza dwa sÅ‚owa anthos – kwiat, kyanos – niebieski), a po raz pierwszy zostaÅ‚a użyta w 1835 roku przez Marquarta do okreÅ›lenia niebieskiego barwnika w kwiatach chabru. Badania nad antocyjanami w 1914 roku rozpoczÄ…Å‚ Richard Martin Willstatter. Antocyjany należą do tzw. naturalnych substancji nieodżywczych pochodzenia roÅ›linnego, ale w organizmie czÅ‚owieka peÅ‚niÄ… funkcjÄ™ ochronnÄ…. Do tej pory rozpoznano i opisano okoÅ‚o 500 różnych antocyjanów.

 

Czytaj dalej