czerwone winogrono

Zachwycał się już nimi „ojciec medycyny” Hipokrates – zalecał on spożywanie świeżych owoców, jak i picie soku i wina. Porównywał dobroczynne działanie tych owoców do właściwości miodu. Czerwone winogrono było też nazywane „owocem bogów” – jako że jest naturalną skarbnicą substancji oczyszczających i regenerujących organizm. Jedzenie świeżych winogron działa orzeźwiająco i poprawia samopoczucie, szczególnie polecane jest w upalne dni – owoce nawadniają organizm i zaopatrują go w składniki mineralne.

Czerwone winogrono

Co zawiera?

 

Czerwone winogrono bogate jest witaminy: C, z gr. B (B1, B2, B3, B5, B6, PP i kwas foliowy), E, K i karoten (prowitamina A). W owocach tych znajdziemy także cenne minerały: miedź, jod, bor, żelazo, selen, fluor, wapń, magnez, potas, fosfor, cynk. Z innych składników warto również wymienić: błonnik, pektyny, garbniki, kwasy organiczne (winowy, jabłkowy, cytrynowy, mrówkowy). Wiele dobroczynnych właściwości winogrona zawdzięczają obecności w ich składzie licznych substancji antyoksydacyjnych z grupy polifenoli – kwasów fenolowych (cynamonowy, kumarynowy) i flawonoidów (gł. antocyjany, procyjanidyny, kwercetyna, kempferol, galo katechina, epigalokatechina, taniny i resweratrol).

 

Czerwone winogrona dla zdrowia.

 

Owoce te są silnymi antyoksydantami. Polifenole usuwają z organizmu RFT i wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszają proces starzenia się organizmu.

Czerwone winogrona wykazują pozytywne działanie na serce i układ krążenia. Potas pomaga w obniżeniu i utrzymaniu na właściwym poziomie ciśnienia krwi, a resweratrol zmniejsza lepkość krwi. Antocyjany i procyjanidyny działają korzystnie na stan i funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz prawidłowe działanie mięśnia sercowego.

Winogrona mają działanie moczopędne i oczyszczające – przyspieszają usuwanie toksyn i metabolitów z organizmu oraz wykazują korzystny wpływ na drogi moczowe. Owoce te działają także alkalizująco – odkwaszają organizm i przywracają w nim równowagę kwasowo – zasadową.

Ponadto owoce winogron działają  korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego – regulują jego pracę, pobudzają pracę wątroby, poprawiają perystaltykę jelit i korzystnie wpływają na trawienie oraz pomagają w zachowaniu szczupłej sylwetki (warto jeść je z pestkami i skórką – najwięcej cennego błonnika).

Regularne spożywanie czerwonych winogron ma też inne korzystne właściwości:

– łagodzi stres, działa pozytywnie na pracę układu nerwowego, dotlenia i poprawia koncentrację – szczególnie wskazane jest dla osób osłabionych i wyczerpanych, sportowców, osób pracujących fizycznie, dzieci, osób przemęczonych i wyczerpanych nerwowo;

– wzmocnienie odporności;

– działanie silnie regenerujące na organizm- dobre w okresie rekonwalescencji;

– dostarczają jod który jest składnikiem hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny;

– czerwone winogrona są szczególnie wskazane dla kobiet w okresie menopauzy, zawartość boru pomaga utrzymać właściwy poziom estrogenów.

 

winogrono na krzaku

 

Czerwone winogrona dla urody.

 

Spożywanie czerwonych winogron stanowi świetną pielęgnację urody od wewnątrz. Składniki w nich zawarte wpływają pozytywnie na stan skóry – regenerują ją, łagodzą podrażnienia, korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych oraz zmniejszają przebarwienia. Pobudzają także właściwości ochronne skóry (na czynniki zewnątrz – i wewnątrzpochodne) oraz nadają jej świeży i wyrazisty wygląd. Cynk i miedź wpływają na zwiększenie elastyczności skóry, nawilżają ją oraz nadają cerze zdrowy i ładny koloryt. Ponadto czerwone winogrona redukują nadmiar wydzielanego przez skórę sebum.

Wyciąg z tych owoców jest częstym składnikiem kremów opóźniających procesy starzenia się skóry. Kosmetyki te nawilżają, odżywiają, uelastyczniają i ujędrniają skórę, wzmacniają jej barierę ochronną oraz dodają blasku.

 

Następny składnik granat.